Hoppa till innehåll
Hopwood Hall College
katekendall 4 maj 20203 min läsning

Övergång från eLearning till distansutbildning

Översättning genererad av en AI-översättningstjänst

Hopwood Hall Further Education College har använt itslearning i över 9 år som en del av sin blandade inlärningsmodell. De ligger i nordöstra Manchester och har två campus med över 8000 studenter.

I den här artikeln förklarar Becki Lee, Head of Quality Improvement and eLearning på Hopwood Hall College, hur de har använt itslearning för att minimera störningarna i undervisningen under coronapandemin och ger råd till skolor och högskolor som överväger distansundervisning.

Före coronapandemin använde vi itslearning för att leverera undervisning och lärande som en del av vår modell för blandat lärande. Modellen omfattar användning av teknik och verktyg för att stödja undervisning, lärande och bedömning online som kan äga rum var som helst och när som helst. Personalen kände till hur man kommunicerar via itslearning, hur man spårar engagemang och övervakar inlärning, var resurserna finns och hur man får tillgång till dem. Många av våra medarbetare och elever var också vana vid att lägga upp planerat arbete, bedöma och återkoppla via VLE, så vi var ganska väl rustade när nedstängningen började. Det fanns dock några luckor som vi identifierade relaterade till icke-lärande personal och även personalens och elevernas tillgång till IT utanför anläggningen, och båda dessa frågor tog vi itu med snabbt.

"Vår personal och våra elever har varit fantastiska, kreativiteten och viljan att lära sig nya sätt, både från elevernas och personalens synvinkel, har varit anmärkningsvärd."

 

Öka förtroendet för tekniken

Sedan starten av nedstängningen har vi sett en betydande ökning av användningen, vilket man kan förvänta sig, men vi har också sett många kreativa sätt att använda de tillgängliga verktygen. Personal som kanske inte har haft självförtroendet att prova nya saker tänjer verkligen på sina gränser. Planners, messenger och de inbäddade zoom- och teamverktygen har använts mest under stängningen av college. Dessa verktyg har gjort det möjligt för vårt college att fortsätta att erbjuda en högkvalitativ inlärningsupplevelse. Alla funktioner används dock av olika delar av kollegiet, det finns inte någon fastställd förväntan och beroende på vilket resultat personalen vill uppnå kommer de att använda olika verktyg. Vi har under årens lopp insett att variation är det bästa. Att hålla arbetet fräscht och utmanande, be eleverna att engagera sig, fråga dem vad de gillar eller be dem att skapa en del av nästa lektion etc. uppmuntrar till engagemang och deltagande. Vi har haft några riktigt positiva samtal i våra ledningsmöten också om hur väl personal och elever har anpassat sig, med en sömlös övergång till full offsite-arbete.

"Det bästa med itslearning är flexibiliteten, möjligheterna är oändliga och nu när personalen har mer tid att använda dem ser vi mycket mer kreativ undervisning, lärande och bedömning online."

 

Vikten av interaktion

Att fortfarande kunna hålla kontakten med våra elever och vår personal har varit enormt viktigt. Den dagliga kommunikationen och även mer formella onlinesessioner har gjort det möjligt för oss att behålla en viss struktur i lärandet för våra elever och även en viss social interaktivitet. Vi har också infört utmaningar som gör vårt onlineliv lite roligare! Det har varit tydligt att eleverna har uppskattat att det finns en viss interaktion mellan personal och elever eftersom det håller en känsla av normalitet plus att vi har kunnat ge ytterligare stöd som mental hälsa och välbefinnande eftersom vi har ett särskilt område på VLE. Vi kan också sätta in snabba insatser om någon elev eller anställd behöver mer individuellt stöd via vår "rapportera en oro" -funktion och vår online-rådgivningstjänst.

Planering är nyckeln

Mitt råd till skolor eller högskolor som är nya inom onlineutbildning och som funderar på att införa distansutbildning i framtiden är att börja planera nu, arbeta med viktiga intressenter för att formulera en strategi och bryta ner den i realistiska mål. Ett tydligt projekt/tidsram bör tas fram och kommuniceras till alla från dag ett så att alla kan börja anpassa sig till vårt nya sätt att arbeta och lära. Reflektera över den här krisen och använd den för att informera om din plan för distansutbildning och slutligen, se det som en del av ditt erbjudande, inte något som bara används i kristider. Utbildningen kommer aldrig att återgå till den traditionella modellen nu när vi vet hur tekniken kan förbättra det vi gör och så titta på kreativa sätt som fjärranlärning kan implementeras för att gynna eleverna, personalen och samhället i stort.

RELATERADE ARTIKLAR